Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 5, 2014

Satul Costișa se află in partea de nord-vest a județului Neamț. Acesta este așezat pe coastă de deal de o lungime de 2 km și pe marginea șoselei naționale pe o lungime de 4 km, ce leagă județul Neamț de județul Bacău. Satul are ulițe drepte, deoparte și de alta a șoselei, fiind așezare veche din anul 1700. Parohia Costișa I are casă parohială, casă socială in curs de construcție. Biserica parohială din această parohie a fost construită in anul 1844, cu osânda și toată cheltuiala și purtarea de grijă de către Vel-Visternicul Constantin Pașcanu, proprietar in acel timp pe moșia satului Costișa, dimpreună cu soția sa Pulcheria și socrul său Emanoil Arhiropulos, care este inmormântat in incita sfântului locaș, in anul 1877, după inscripția de pe mormânt. Biserica este construită de la inceput pe locul unde se găsește și astăzi. Este construită din temelie de piatră, in formă de navă, stil moldovenesc, tencuită pe exterior, iar in interior având pictură in frescă. Lumina ii revine prin trei ferestre, una in sfântul altar și două in pronaos. In interior are trei bolți, una la sfântul altar si două la pronaos. Lungimea bisericii de la altar la pridvor este de 25m și o lățime de 9m, cu o suprafață de 225mp. Biserica este acoperită cu tabla alu-zinc, inzestrată cu turn așezat pe naos, unde se gasesc așezate cele două clopote. Arhitectul sau meșterul care a condus lucrările de construcție ale bisericii nu se cunoaște. Biserica a fost pictată in interior de trei zugravi și picori anonimi. In anul 1955 atunci când au fost făcute lucrări de renovare , interiorul bisericii a fost pictat in intregime de către pictorul Dumitru Irimescu. Catapeteasma din sfânta biserică este lucrată in lemn de tei, fiind sculptată de sculptori necunoscuți, datând din anul 1844 de la zidirea bisericii.